Oddział Miejski WOPR Chorzów

Kurs na stopień

Młodszego Ratownika WOPR
rozpoczyna się 
 27 lutego 2022r.
Niedziela godz. 20:00 na basenie MORiS w Chorzowie 
pl. Powstańców Śl. 1.


Kurs na stopień
 Ratownika Wodnego 
rozpoczyna się  5 marca 2022r. o godz. 8:00.


Szkolenie na wodach szybkopłynących

A A A

utworzono: 21-10-2013 14:50:41 ostatnia aktualizacja: 22-10-2013 12:52:05 Szkolenie na wodach szybkopłynących

Dnia 19.10.2013r. po raz trzeci nasz oddział zorganizował szkolenie na wodach szybkopłynących, które odbyło się na Torze Kajakarstwa Górskiego "Wietrznice".Wietrznice powitały nas w tym roku słoneczną, lecz umiarkowanie ciepłą pogodą. Zaczęliśmy od dopasowania sprzętu niezbędnego do uczestnictwa w szkoleniu, tj. pianek, kasków oraz butów neoprenowych. Warto przy tym zauważyć, że tegoroczne szkolenie odbywaliśmy w nowych, jednoczęściowych piankach bez kaptura, które są zauważalnie cieplejsze od poprzednich i w mniejszym stopniu ograniczają swobodę ruchów. Po krótkiej, acz intensywnej rozgrzewce przeprowadzonej przez „Jasia”, udaliśmy się na tor, gdzie wykonaliśmy kilka zjazdów zapoznawczych. Następnie zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. Pierwsza z nich udała się na górną część toru by tam ćwiczyć podstawowe działania ratownicze na wodach szybkopłynących.

Druga zaś przemieściła się w pobliże „Ondreja” i niżej umieszczonej przeszkody. Odbyły się tam ćwiczenia w zakresie wykorzystania prądów wstecznych przy ratowaniu tonącego bez użycia asekuracji z brzegu, podjęcia poszkodowanego z przeszkody za pomocą tzw. „v-ki” oraz naprowadzenia ratownika na spływającego zgodnie z nurtem rzeki tonącego, a także przedostania się całego zespołu ratowników na drugi brzeg przy silnym nurcie wody. Trzecia grupa odbywała szkolenie w zakresie udzielania pomocy z wykorzystaniem budowli i konstrukcji znajdujących się w pobliżu cieków, w tym przypadku był to most.

Ćwiczyliśmy pozorowaną akcję ratowniczą, która polegała na dynamicznym zejściu ratownika po linie z mostu na spływającego poszkodowanego, po czym ten tandem został wyciągnięty przez asekurację z brzegu przy „małej cofce” (wykorzystanie prądów wstecznych).

W połowie czasu szkolenia grupy druga i trzecia zamieniły się ze sobą wykonywanymi zadaniami. Całość przebiegła sprawnie w miłej atmosferze, szkolenie zakończył smaczny i ciepły obiad. Składamy podziękowania dla Pawła, Grzesia, Jasia, Michała i Damiana za przeprowadzenie szkolenia oraz jego zabezpieczenie.

Galeria...